• Adres: Eski Kuyumcular Mh. Hacı Gaybi (13001) Sk. Mehmet Ulubak İş Mrk. No:7 Kat:2 Karesi/ Balıkesir
  • Telefon: (0-537) 318 04 04
  • Email: info@ortoterapi.com

Glutatyon Tedavisi

Glutatyon Tedavisi

Glutatyon, hücrelere zarar verebilen reaktif oksijen moleküllerini ve serbest radikalleri hedef alıp onları yok ederek vücudu koruyan çok güçlü bir antioksidandır. Glutatyon, vücudumuzun ürettiği önemli antioksidanlardan biridir.
Üç aminoasitten oluşur: Glutamin, Glisin ve Sistein. Sağlıklı kalmak, performansınızı artırmak, hastalıkları önlemek ve yaşlanmanın etkilerinden korunmak, bağışıklık işlevi ve kronik enflamasyonun kontrol altına alınması glutatyon düzeylerinin yüksek tutulmasıyla ilişkilidir. Glutatyon, hücrelerin enerji santralleri olan mitokondrilerin sağlıklı bir şekilde çalışması için gereklidir.

GLUTATYON SERUM VE AMPULÜN İÇERİĞİ NEDİR?
Üç maddenin birleşimidir. Bu maddelerin her biri aminoasit’tir.
-Glutamin
-Glisin
-Sistein

GLUTAMİN NEDİR, NE İŞE YARAR, FAYDALARI NELERDİR?
-Protein sentezince vazifeli bir aminoasittir.
-Glutamin insan organizmasındaki diğer hücrelere Glutamin desteği sunar.
-Kas yıkımının engellenmesine yardımcı olur.
-Hücresel yapı, hacim ve hidrasyonların korunmasında da kullanılır.
-Hücrelerin iyileşme süreçlerini hızlandırıcı etkiler sunar.
-Özellikler sporcular tarafından gıda takviyesi olarak sıklıkla tercih edilir.
-Kas onarımı ve kas ağrılarının azaltılmasında dışarıdan besin, besin takviyesi olarak alınabilir.

GLİSİN NEDİR?
-Proteinlerde yer alan 20 aminoasit arasında adı geçer. Bu aminoasitler arasında en basit olan aminoasittir. Yan zinciri yalnızca bir adet hidrojen atomdan ibarettir.
-Merkezi sinir sisteminin genel sağlığı, fonksiyonlarının devamlılığı ve işlevi için lazım olan bir maddedir.
-Manik deprasyon veya hiperaktivite gibi merkezi sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan maddelerdendir.
-Sara hastalığının nöbet aralıkları, süresi gibi saraya yönelik tedavi süreçlerinde de tercih edilir.
-Hipoglisemi tedavisinde de kullanılır.
-İnsan organizması tarafından, glutatyon yapımında kullanıldığı gibi kreatin ve kolajen üretmek için de kullanılır.
-Glisin maddesi alkolün karaciğere verdiği tahribatın engellenmesine de katkı sunar.

SİSTEİN NEDİR?
-Tıpkı Glutamin ve Glisin gibi proteinlerin üretilmesinde kullanılan temel 20 aminoasit arasında adı geçer.
Pek çok aminoasitlerde olduğu gibi hem L hem de D izomerleri mevcuttur. Ancak aktif olan türü L’dir.
-Beyaz et, kırmızı et, sarımsak, yumurta, soğan gibi besinlerde bulunur.
-Gıda sektöründe un işleme maddesi olarak da kullanılır.

GLUTATYON TEDAVİSİ
Beslenme dışındaki bir diğer yöntem ise dışarıdan glutatyon almaktır. Glutatyon damardan serum olarak alınabilir. Uygulanacak doz serum ile karıştırılarak hazırlanır. Hazırlanan serum damardan 15-20 dakika içinde vücuda verilir. Hekimin önerisi doğrultusunda ortalama 8-10 seans haftada 1-2 kez olacak şekilde uygulanır.

GLUTATYON TEDAVİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?
-Oksidatif stresi azaltır
Glutatyon işlemlerinde vücuda verilen enzim miktarları ve çeşitleri vücut üzerinde oksidatif stresi ve olası etkileri engellemiş olur. Bu operasyon yeni nesil bir uygulama türü olup dünyada yaygın biçimde kullanılır. Oksidasyon etkilerinin azaltılmasının birçok fonksiyon üzerinde yapıcı sonuçları olduğu belirtilir.
-Kansere karşı
Vücutta glutatyon seviyesinin artırılması yeni kanser hücrelerinin oluşmasını engeller ve olası kanser hücrelerini ortadan kaldırır. Oksit seviyesi kanser ile doğrudan ilişkilendirildiğinden, bu seviyeyi düşürmenin kanser üzerinde olumlu etkilerinin olduğuna dair tıbbi-bilimsel çalışma mevcuttur. Bu uygulamanın bu noktada etkili olduğu kabul edilir.
-Bağışıklık sistemini güçlendirir
Enerji depolaması ve vücuda aktarılması sonucunda bağışıklık sistemleri güçlenmekte ve vücutta olası hastalıklara karşı bir kalkan oluşturulmaktadır. İmmün sistemin daha efektif çalışması bu tür enzim hareketleri ile mümkün olmaktadır. Bu operasyon bağışıklığın iyileştirilmesi noktasında oldukça etkilidir.
-Cildin yenilenmesini hızlandırır
Cilde istenilen nem oranını sağlayarak hücrelerin yenilenmesine ve cildin güzelleşmesini sağlar. Hücre yenilenmesi ve oksit seviyesinin azalması, doğrudan cildin iyileşmesi anlamına gelir. Bu uygulama ile daha hızlı cilt yenilenmesi elde edilir ve pH değeri bakımından olumlu sonuçlar elde edilebilir.
-Sedef hastalığının etkilerini azaltır
Vücuda istenilen protein ve vitaminleri sağlaması sedef hastalığının etkilerinin azalmasını sağlar. Cilt hücrelerinin güçlenmesi deri hastalıklarının önlenmesi bakımından da önemlidir. Uygulama ile sedef ve diğer deri hastalıklarının tedavisinde olumlu sonuçlar elde edilmektedir.
-Karaciğer yağlanmasında hücre hasarını azaltır
Hücre yenileyici etkileri sayesinde karaciğer yağlanması sorunu yaşayan kişilere fayda sağlar. Deri hücrelerinde olduğu gibi, iç organların da daha hızlı iyileşmesini sağlayan uygulama, aynı zamanda daha güçlü bir fizyolojiye sahip olmamızı sağlamaya yardımcı olur.
-Periferik arter hastalığı olan insanlarda mobiliteyi azaltır
Glutonyumun dolaşımı olumlu etkilemesi sonucunda Periferik Arter hastalığında olumlu sonuçlar vermektedir. Dolaşım sistemi üzerindeki etkileri bir çok sistematik sorunu olumlu yönde etkileyen uygulama, bir çok hastanın dolaşım problemlerinde olumlu sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır.
-Parkinson hastalığının semptonlarını azaltır
Vücutta insülin direncini artırır ve sonucunda Parkinson hastalığı belirtilerini gözle görünür biçimde azaltır. Bir sistematik hastalık olan ve tedavisi tam anlamıyla bulunmamış olan parkinsonun semptomatik tedavisi noktasında uygulama etkili sonuçlara sahiptir.
-Otoimmün hastalıklarına karşı savaşmaya yardımcı olur
Otoimmün hastalıklardan kaynaklanan kronik hastalıkların azalmasında etkili olur. Vücudun merkezi bağışıklık sisteminin daha efektif çalışmasına yardımcı olan bu uygulama, neredeyse tüm kronik sorunlar üzerinde olumlu etkiye sahip olarak tanımlanır. Bilimsel kaynakların hemen hepsinde otoimmün sistem rahatsızlıkları üzerindeki olumlu etkilerinin altı çizilir.
-Kontrolsüz diyabetin etkisi azaltılır
Vücutta kan şekerinin yarattığı etkiyi azaltmakta diyabetin kişilerde oluşturduğu olumsuz etkileri en aza indirger. Sistematik rahatsızlıkların en ciddilerinden olan diyabet probleminin etkilerinin azaltılması ve tedaviye destek olmak bakımından uygulama son derece etkilidir.
-Solunum hastalığı belirtilerini azaltır
Solunum yollarında iltihap gibi riskleri engelleyerek belirtileri azaltır ve hastaların azaltılmasını sağlar. Bir çok farklı isim altında tanımlanan solunum hastalıklarının tedavisinde ve solunum yetersizliklerinin iyileştirilmesinde bu uygulama pozitif yönlü etkiye sahiptir.
-Sigara dumanının etkilerini frenler
Sigara dumanının etkileri sonucunda vücutta birikmiş olan ağır metalleri temizlemektedir. Sigara içenler, zorunlu olarak dumana maruz kalanlar ve bırakıp sigaranın etkilerinden kurtulmak isteyenler için bu uygulama olumlu etki sağlamakta ve zararlı etkilerin uzaklaştırılması noktasında destek sağlamaktadır.
-Kas performansını artırır
Vücuda salınan enzimler sayesinde kasların çalışmaları hızlanmakta ve istenilen etkiye kavuşulmaktadır. Kasların oksijen seviyensin dengelenmesine yardımcı olan ve dolaşım sistemini iyileştiren uygulama; kasların daha efektif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Uzun vadede daha güçlü ve hızlı hareket edebilen kas yapısına sahip olunmasına yardımcı olur.

GLUTATYON SEVİYESİNİ NASIL ARTTIRABİLİRİZ?
-Devedikeni
-Sülfür İçeren Besinler
-NAC
-a-Lipoik Asit
-B6, B9, B12 Vitaminleri ve Biotin
-Selenyum
-C & E Vitamini
-Dana Ciğer
-Elma
-Roka
-Brokoli
-Kuşkonmaz
-Sarımsak
-Ispanak
-Greyfurt
Renkli meyve ve sebzeler vücuttaki glutatyon seviyesini arttırmaya yardımcı olabilir.

GLUTATYON VÜCUTTA NEDEN AZALIR?
-Kimyasal çözücüler
-Böcek öldürücüler.
-Nitratlar ve kimyasal gıda katkıları
-Sentetik gıda boyaları.
-Sigara dumanı
-Ev temizlik ürünleri.
-Röntgen ışınları.
-UV ışınları.
-Endüstriyel atıklar.
-Kronik hastalıklar.
-Gece saatlerinde ışığa maruz kalınması.
-Yaş (20 yaşından sonra doğal glutatyon üretimi her on yılda ortalama yüzde 10 azalır.)
Bu faktörlerin tümünden kaçınmamız mümkün değildir ama çoğunu düzenli bir yaşam tarzıyla ve toksinlerden kaçınarak minimize edebiliriz.