• Adres: Eski Kuyumcular Mh. Hacı Gaybi (13001) Sk. Mehmet Ulubak İş Mrk. No:7 Kat:2 Karesi/ Balıkesir
  • Telefon: (0-537) 318 04 04
  • Email: info@ortoterapi.com

Hacamat (Kupa)

Hacamat (Kupa) Tedavisi

Hacamat (Kupa) Tedavisi
Vücutta oluşabilecek hastalıklara karşı önlem almak, vücutta biriken zararlı toksinlerden arınmak ve vücudu temizlemek için, plastik veya cam kupalar yardımıyla uygulanan bir terapidir. Bağ dokularında biriken bu atıkların, kupa pompası yardımıyla vakumlanıp sonrasında intradermal çizikler ile temizlenmesine, dışarı atılmasına ise Yaş Kupa (hacamat) denilir. Peygamberimizinde sıklıkla tavsiye ettiği bu tedavi yöntemi oldukça fayda sağlamaktadır.

Kupa Terapisi (Hacamat) Tarihçesi
Kupa terapisi 6 bin yıldan daha eski bir tarihe sahiptir. Dünya genelinde farklı milletler tarafından yüzyıllardır kullanılan bir tedavi yöntemi olan Kupa terapisi ülkemizde de sıklıkla kullanılmaktadır. Kupa Terapisi (Hacamat) tarihine baktığımızda, ilk örnekler M.Ö 3000-4000 yıllarında ortaya çıkmıştır. Ebers Papirus isimli bu eser, Kupa Terapisinin faydalarını ele almıştır. Çeşitli bölgelerde arkeolojik bulgulardan yola çıkarak Kupa Terapisi (Hacamat) yapıldığı görülmüştür.
Tıbbın kurucusu sayılan Hipokrat’ta Kupa Terapisini birçok hastalıkta kullanmıştır. Hipokrat’ın bu tedavi yöntemini sıklıkla kullanması, zamanla Avrupa ve Asya kıtalarına da yayılmasına sebebiyet vermiştir. Yaşanılan gelişmelerden sonra Kupa terapisi, Avrupa, Asya ve Ortadoğu’da ”Humoral Patoloji Teorisi” ile daha da geniş şekilde ele alınmıştır.
Osmanlı döneminde de Kupa terapisi geniş yankı uyandırmıştır. Birçok padişah, hekimlerinin tavsiyesiyle Yaş Kupa (Hacamat) yaptırmıştır. Kupa terapisi (Hacamat) eskilerde boynuzlar ile yapılırdır. Camın bulunmasıyla beraber, insanlar camı, kavanoz hale getirerek, içerisinde ateş yakarak emme gücü (vakum) oluşturuldu. Uzun yıllar Kupa terapisi (Hacamat) bu yönde kullanıldı.
Artık günümüzde daha modern tarz kupalar ve kupa pompalarıyla Kupa terapisi (Hacamat) uygulanmaktadır.

Kupa Terapisi Çeşitleri;
Kuru Kupa Terapisi: Terapi çeşitlerinden ilki kuru kupa terapisidir. Kan aldırmadan, çizik atılmadan sadece kupalar yardımıyla yapılan bir terapidir. Solunum sistemi problemleri, sindirim sistemi problemleri ve bağışıklık sistemi problemlerine iyi gelmektedir.
Yaş Kupa Terapisi (Hacamat): Halk dilinde Hacamat olarak bilinen yaş kupa terapisidir. Peygamber Efendimizinde tavsiye ettiği, son zamanlarda günümüzün trend olmuş tedavi yöntemlerinden biridir. Vücudun akupunktur noktaları belirlendikten sonra, kupalar vakumlanır. Ardından bistüri, neşter veya jilet yardımıyla çizikler atılarak, atıl kan alınır. Faydası oldukça fazladır.
Hareketli Kupa Terapisi: Adından da anlaşılacağı gibi kupaların vücut üzerinde hareket ettirilmesiyle yapılan terapi yöntemidir.
Moksibusyon Kupa Terapisi: Vücuda uygulanacak kupaların içerisine kurutulmuş bitkiler, otlar konulur. Ateşle yakılarak terapi yapılır.

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat) Nasıl Yapılır?
Yaş Kupa Terapisi (Hacamat) yapılmadan önce noktalar belirlenir. Noktalar belirlendikten sonra alkol, sirke gibi antiseptik sıvılar yardımıyla deri temizlenir. Kupalar Hacamat yapılacak noktalara kupa pompası ile vakumlanarak sabitlenir. Ortalama 3-5 dakika bekledikten sonra kupalar çıkarılır. Bistüri veya jilet ile vakumlanan noktalar ortalama 0,5-1,0 mm derinliğinde ve 0,50-0,75 cm arası genişlikte çizikler hızlı bir şekilde atılır. Çiziklerden sonra tekrar kupalar vakumlanarak noktalara konulur. 6-10 dakika arası beklenildikten sonra kupalar çıkarılıp atıl kan vücuttan uzaklaştırılır. Ve kantaron yağıyla temizlik yapılarak bantlanır. Bu şekilde Yaş Kupa (Hacamat) sonlanmış olur.

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat) Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hacamat yapılırken hasta iyi analiz edilmelidir. Steril bir oda olmalıdır. Sedye kullanılmalı ve sessiz, sakin bir ortam olmalıdır. Hacamat yapılacak hastaya diyafram nefesi öğretilmelidir. Hastanın aciliyeti yoksa Hacamat günlerine uyularak verim üst seviyeye çıkar. Malzemeler tek kullanımlı ve steril olmalıdır. Vakumlamaya dikkat edilmelidir.

Yaş Kupa Terapisinin (Hacamat) Faydaları Nelerdir?
Hacamat kan ile alakadar olan tüm hastalıklara iyi geldiği bilinir. Hacamat kılcal damarlarda oluşan veya oluşabilecek tıkanıklıkları açar. Vücuttaki kan ve dokularda oluşan toksinlerin ve gazların atılımını kolaylaştırır. Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Sivilce, akne,sedef gibi dermatolojik sorunlara iyi gelir. Unutkanlığa da iyi geldiği bazı kaynaklarda yer almaktadır. Faranjit, nezle, grip sorunlarının semptomatik tedavisinde kullanılabilir.
Kafa Hacamatının migrene ve oksipital nevraljiye çok iyi gelir.

Yaş Kupa (Hacamat) Kimlere Yapılmaz?
Hacamat 2-63 yaş arası herkese gönül rahatlığıyla yapılabilir. 63-80 yaş arası hastalarda çok dikkatli yapılmalıdır. 80 yaş üstü hastalara fayda sağlamayacağı için yapılmaz. Hacamat ayrıca kalp pili takan hastalara yapılmaz. Organ nakli yapılmış bir hastaya yapılmamalıdır. Ameliyattan çıkıp 65 gün üzerinden geçmeyen hastaya yapılmaz. Hemofili , anemi ve kanser hastalarına Hacamat yapılmaz. Hamilelere Hacamat yapılırken çok dikkatli olmak gerekir.